Moje kompetencje

Mówisz sobie - “chcę mieć własny biznes” i nawet wiesz jaki. Po chwili jednak łapiesz się za głowę, bo w Twojej wyobraźni snuje się wizja wielkich pieniędzy, ale też ogromu pracy, jaką trzeba włożyć. Od czego mam zacząć? Gdzie najpierw ręce włożyć? Potrzebuję chyba jakiegoś planu? To najczęstsze pytania, które sobie stawia młody przedsiębiorca.

Czym jest model Canvas

Model Canvas jest narzędziem do analizy pomysłu lub funkcjonującego przedsięwzięcia i pozwala na dokładne zrozumienie istoty prowadzonych działań. W modelu najważniejsze jest przemyślenie, kim jest klient oraz jaką wartość dla niego tworzymy.

Model służy do:

● zrozumienia i uporządkowania chodzących po naszej głowie pomysłów tak, aby tworzyły jedną przejrzystą całość,
● zdefiniowania kto jest klientem, do kogo adresujesz swój produkt, usługę
● określenia na jakie potrzeby odpowiada pomysł, biznes i w jaki sposób te potrzeby będziesz zaspokajać,
● zaprojektowania i zrozumienia sposobu działania Twojego przedsięwzięcia czyli jak działa, jak zarabia,
● określenia miejsca i etapu na jakim jest Twój pomysł, czy też firma,
● analizy wyzwań, które są do podjęcia i obszarów, które wymagają rozwoju,
● zobrazowania przedsięwzięcia, zaprezentowania jego kluczowych ogniw innym osobom zainteresowanym

Od strony finansowej model prowadzi do przeanalizowania struktury przychodów i kosztów oraz daje możliwość wyliczenia przy planowanej wielkości sprzedaży:

● ile potrzebujemy na start
● ile będą wynosiły stałe wydatki
● ile będą wynosiły koszty zmienne
● ile środków pozostanie po pokryciu wszystkich kosztów.

Zastosowanie modelu w praktyce polega na przeanalizowaniu i opisaniu wszystkich obszarów, które są pokazane na rysunku.

Twórcami zaprezentowanego modelu są A. Osterwalder i Y. Pigneur, którzy w swojej książce pt. “Tworzenie modeli biznesowych: Podręcznik wizjonera” opisują zasady tworzenia nowoczesnych biznesów w oparciu o doświadczenie 470 praktyków z 45 krajów.

Czy to jednak oznacza, że dostaniesz poniżej gotową receptę na zbudowanie dochodowej firmy od początku do końca? Niestety NIE, mamy też szczerą nadzieję, że poczułeś ulgę, bo cóż to byłaby za frajda, gdyby wszystko podane zostało na tacy. W końcu najważniejsze to czerpać satysfakcję z realizowania własnych planów, a nie czyichś.

Czym różni się model biznesowy Canvas od biznesplanu?

Biznesplan najczęściej kojarzy nam się z obszernym, wielostronicowym dokumentem, na którym zapisane są wszystkie nasze plany dotyczące zasad funkcjonowania biznesu, ze szczególnym akcentem na analizy finansowe. Jest to dokument służący wypromowaniu danego przedsięwzięcia, pozyskania zainteresowania inwestorów oraz wewnętrznych interesariuszy. Natomiast myślenie modelem biznesowym Canvas wymaga od nas czegoś dodatkowego - przyjrzenia się organizacji lub naszemu pomysłowi poprzez wartości, które dostarcza swoim klientom. Pomaga zrozumieć, w jaki sposób firma zarabia, co i komu sprzedaje oraz w jaki sposób.

Z tej perspektywy opis modelu biznesowego może stanowić składową część biznesplanu. Może też być wykorzystywany jako odrębne narzędzie do analizy i prezentacji pomysłu lub już funkcjonującego biznesu. Jest dobrym wstępem do opracowania skutecznej strategii niezbędnej do działania organizacji w dynamicznym otoczeniu.

Wykorzystaj szablon.

Przeczytaj także:
Myślenie modelem Canvas
Przygotuj biznes model Canvas