Moje kompetencje

Planujesz sprzedaż przez LinkedIn? Chcesz wykorzystać sieć społecznościową i metodę Social Selling? Sprawdź, jak się do tego przygotować. 

Wyobraź sobie, że piszesz wiadomość prywatną na LinkedIn do osoby, która mogłaby być Twoim klientem… A może takie proaktywne działanie nie leży w strefie Twojego komfortu i wolisz pisać posty, które zachęcą klientów do kontaktu?  

Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz — co zrobi Twój potencjalnie nowy klient, gdy wpadnie mu w oczy Twój komunikat? 

Odwiedzi Twój profil, gdzie będzie chciał sprawdzić:

  • kim jesteś, co robisz i w czym możesz pomóc
  • czy jesteś wiarygodny/wiarygodna
  • czy jesteś adekwatną dla niej/dla niego osobą do rozmowy biznesowej

A w jaki sposób to sprawdzi?

Spędzi chwilę na Twoim profilu. Dlatego zadbaj, by kluczowe sekcje były właściwie uzupełnione i wywoływały pozytywne wrażenie. Takie, które zachęci potencjalnego klienta i w ciągu pierwszych 5 sekund pozwoli mu zdecydować, czy Ci odpisać i sięgnąć po Twoją ofertę.

Wizualna strona LinkedIna, czyli kluczowe zdjęcia na Twoim profilu.

Zdjęcie w tle i zdjęcie profilowe

Profilówka to Twoja biznesowa wizytówka. 

Zadbaj o zdjęcie dobrej jakości, na którym widać całą Twoją twarz, ewentualnie fragment sylwetki. Pierwsze spojrzenie to ważny krok w kierunku budowania zaufania..

Zdjęcie w tle to dużo większa przestrzeń, która przykuwa wzrok i zapada w pamięć. Zachęcam, aby ta grafika informowała, czym się zajmujesz lub budziła silne skojarzenie, dzięki któremu nowa osoba dobrze Cię zapamięta. 

Sprzedajesz warsztaty z samoobrony dla kobiet w korporacjach? Napisz to wprost! Sama nazwa warsztatów może nic nie wnosić. Klient nie może się domyślać, co mu proponujesz. Powinien od razu  zrozumieć przekaz i go zapamiętać.

Biogram, czyli nagłówek

Nie ograniczaj się do stanowiska – dodaj informacje o tym, jak pomagasz innym.

❌ "Konsultant ds. sprzedaży"
✅ "Pomagam firmom B2B zwiększać konwersję i optymalizować proces sprzedaży"

LinkedIn daje Ci 220 znaków na przedstawienie się, opis Twoich ról i obszarów działania. . Oprócz stanowiska i informacji o adresatach Twoich usług możesz dodać nazwy firm, które już z nich skorzystały(to budowanie autorytetu, przykład: Paweł Tkaczyk).

Możesz też dodać wzmiankę o swoich zainteresowaniach. Po co? Jeśli klient o nich przeczyta, , będzie miał dodatkowy pretekst  do nawiązania relacji. Ja zyskałam zlecenie dzięki temu, że na końcu BIO dodałam “surfing w Portugalii”. Klient napisał “Pani Justyno, szukamy kogoś, kto poprowadzi webinar nietuzinkowo i doda energii naszym pracownikom. Może analogia surfingu w sprzedaży i do tego ocean w tle?”

Sekcja “O mnie”

Daj się poznać bliżej, pisząc językiem korzyści i przykładów, które sprawią, że klient zrozumie, w czym się specjalizujesz i jak możesz mu pomóc. 

Zamiast “Mam 15 lat doświadczenia w branży leasingowej” napisz: “Od 15 lat wspieram Fleet Managerów w zarządzaniu flotą aut. Pomogłem już 300 firmom uzyskać leasing na korzystnych warunkach, zarówno przy leasingu 5 aut, jak i 155”.

W dalszej części możesz dopisać więcej. Przywołaj zarówno kwestie zawodowe, jak i prywatne. Informacje zawodowe wskazują na Twoją eksperckość i wzmacniają wiarygodność. Informacje prywatne (np. hobby, pasja) pokazują Twoją ludzką twarz i sprawiają, że stajesz się “bliższy” klientowi.

 Sekcja “Doświadczenie”

Nie wymieniaj tylko stanowisk i firm. Przy każdej pełnionej funkcji dodaj minimum jedno zdanie o zakresie Twoich obowiązków. Opisy pozwalają algorytmowi LinkedIn wzmocnić Twoją pozycję w wyszukiwarce. 

Sekcja “Rekomendacje”

Nic nie przekonuje klienta bardziej niż opinie osób, które z Tobą współpracowały. To tzw. społeczny dowód słuszności. Zadbaj o minimum 3 rekomendacje od osób, które będą adekwatne z punktu widzenia Twoich klientów (nie proś kolegów i koleżanek). Sprzedajesz szkolenia HR Dyrektorom? Niech inni HR Dyrektorzy/ Managerowie wystawią Ci opinię. Będzie ona bardziej wiarygodna. 

Sekcja “Publikacje”

Nie musisz tworzyć treści codziennie, ani nawet raz w tygodniu. Ważne, by na Twoim profilu pojawiły się minimum trzy wartościowe posty lub artykuły. Mogą to być np. materiały edukacyjne, case studies albo opisy przebiegu usługi. Innymi słowy, treści, które będą dla klienta ważne i przydadzą mu się.

Możesz raz w miesiącu dodać aktualny wpis. Dzięki temu klient wchodzący na profil zobaczy, że jest on aktywny. Post sprzed 4 miesięcy może mu zasugerować, że Cię tu nie ma! Po co miałby się do Ciebie odezwać, jeśli nie ma pewności, czy jesteś po drugiej stronie? 

Twój profil ma przede wszystkim budzić zaufanie, pokazywać, że znasz się na tematach, które sprzedajesz i zachęcać klienta do wejścia z Tobą w kontakt. 

Autorka:

Justyna Jakubczyk, prezeska CX House, tancerka w biznesie, rozwija markę ekspercką na LinkedIN od 2018 roku. Dzięki LinkedIn pozyskała współprace m.in. z: PZU Zdrowie, Alior Bank, Europejski Fundusz Leasingowy, wakacje.pl, uPacjenta, mLeasing, IKEA.

Prowadzi mentoringi i kurs online “Sprzedaż B2B na LinkedIN”. 

Link do profilu: https://www.linkedin.com/in/justynajakubczyk/