Inspiratornia

Od wolontariusza do przedsiębiorcy społecznego - czyli jak połączyć biznes z pomaganiem młodym talentom. Rozmawiamy z Bartoszem Durmą, prezesem Fundacji We are for U. Polecamy!

Czym zajmuje się Fundacja We are for U?

Kompleksowo wspieramy i rozwijamy najlepsze talenty w Polsce – głównie wokalistów, wokalistki, tancerzy i tancerki – w wieku od 16 do 25 lat. Umożliwiamy im rozwój umiejętności scenicznych, promujemy w mediach społecznościowych, wspieramy mentalnie, integrujemy i zapewniamy dostęp do wykwalifikowanych trenerów. Dzięki warsztatom z coachami i trenerami wzmacniamy ich odporność psychiczną. To aspekt społeczny naszej działalności. W kontekście biznesowym zajmujemy się marketingiem 360 dla firm. Zwiększamy widoczność marek w oryginalny i ciekawy dla odbiorców sposób. Organizujemy eventy i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.

Z którego projektu w aspekcie społecznym i aspekcie biznesowym jesteś najbardziej dumny?

W aspekcie społecznym jestem najbardziej dumny z naszego flagowego projektu WŁOwimy Talenty. To ogólnopolski program wsparcia młodych talentów, który kończy się galą finałową z udziałem najlepszych wokalistów, tancerzy z całej Polski. Ostatnia edycja online przyciągnęła blisko 3 miliony internautów. Uzyskaliśmy ponad 4,5 miliona wyświetleń. . Taki zasięg zbudowaliśmy przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, głównie dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, twórców i artystek. Nasz host of the stage 2023 r. - Patricia Kazadi - doceniła skalę gali, porównując ją do przedsięwzięcia telewizyjnego. Takie rezultaty nas - mały zespół - cieszą.

Jak zaczęła się Twoja historia z We are for U? Kiedy zacząłeś myśleć o takich działaniach?

Odkąd sięgam pamięcią zawsze byłem zaangażowany społecznie. Nie tylko w teście
Gallupa, ale w praktyce mam ten aktywator na pierwszym miejscu. Sam, jako tancerz, może bardziej amator niż profesjonalista, zdałem sobie sprawę, że odnoszenie sukcesów na turniejach i wstawienie fotki z pucharem na Facebooka to sukces trwający najwyżej dobę, po której emocje opadają. Brakowało mi takiej organizacji, która by wsparła, pomogła w rozwoju i promocji. I tak zrodził się pomysł na We are for U. Obok eventów zawsze kręcił mnie wolontariat. Sam zgłaszałem się na duże konferencje, nawet gdy wolontariusze w ogóle nie byli poszukiwani. Przykładem jest Impact, w którym udzielałem się zanim stał się jednym z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w naszej części Europy.

W którym momencie Twojego biznesowego życia pojawiła się Fundacja THINK! Z jakimi wyzwaniami się wtedy mierzyłeś? Co skłoniło Cię do udziału w Programie?

Trafiłem kiedyś przypadkiem na informację o Programie Rozwoju Przedsiębiorczości. Moją uwagę przykuła grafika i ciekawa oferta mentoringu. Zgłosiłem chęć udziału, nie mając dużej nadziei, że zostanę przyjęty, bo mój plan biznesowy dopiero raczkował. Bardzo się ucieszyłem, gdy prezeska Fundacji zadzwoniła z informacją, że wchodzę do Programu. Otrzymałem ogromne wsparcie, czerpałem z warsztatów grupowych, ale najwięcej dał mi indywidualny coaching. Moją mentorką została pani Anna. Spotkania z nią pomogły mi zrozumieć, czego chcę w życiu i biznesie, jakie mam cele i priorytety, ale również ja być liderem i zarządzać firmą.

Poleciłbyś udział w Programie młodym przedsiębiorcom?

Oczywiście! Jestem wręcz nieformalnym ambasadorem Programu wśród znanych mi osób, które chcą tworzyć własne biznesy czy start-upy. To wszystko, co robi Fundacja – spotkania indywidualne, mentoring, konferencje – dają naprawdę bardzo dużo. Młodzi ludzi stawiający pierwsze kroki nie wiedzą, jak zrobić biznesplan, jak skalkulować swój pomysł, w którą stronę pójść. Fajnie jest się tego uczyć w młodym wieku, gdy jeszcze nie boimy się ryzykować i popełniać błędów.

Co powiedziałbyś sobie samemu, gdy zaczynałeś myśleć o biznesie/fundacji? Jaka byłaby Twoja główna rada dla siebie?

Ciekawe pytanie… Doradziłbym sobie czerpanie z wielkiej mocy networkingu – kontaktów, rozmów z ludźmi. Również z osobami dużo starszymi, z większym doświadczeniem, które warto pytać i z których wiedzy warto korzystać. Dzisiaj wiem, że bardzo chętnie rozmawiają z młodymi ludźmi, odpowiadają na pytania i wątpliwości. Po tę wiedzę można sięgać w nadawaniu kształtu swoim pomysłom i rozwoju osobistym.

 

Z Bartoszem Durmą, uczestnikiem Programu Rozwoju Przedsiębiorczości, o Jego drodze do rozwijania firmy w oparciu o pasję i doświadczenie rozmawia Karolina Buczkowska


Dowiedz się więcej o Fundacji We are for U.

https://weareforu.pl/

 

Bartosz Durma - Twórca i Prezes Zarządu centrum wspierania i rozwijania talentów -
Fundacja We are for U. Od 2014 roku aktywnie zaangażowany w działalność III sektora. Laureat ogólnopolskiego konkursu “Talent za Talent”. Doświadczony społecznik. Radny V,VI,VII Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek. Pasjonat i organizator topowych eventów w Polsce. W swoim doświadczeniu zawodowym realizował projekty takie jak: Open Dance Workshop Tour (największa trasa taneczna), czy międzynarodowe targi ,,Animals Days”. Pomysłodawca ,,Gali Dobrych Serc", która otrzymała tytuł ,,Złotego Wilka" za najlepszy projekt społeczny w Polsce w 2017 roku. Jego umiejętności potwierdzone są międzynarodowymi certyfikatami m.in. Project Management Institute oraz EY Academy of Business.