Inspiratornia

Mobilizacja społeczeństwa do udzielania pomocy osobom uchodźczym przybywających z Ukrainy jest budująca. Jeśli również chcesz dołożyć swoją cegiełkę, najpierw sprawdź, gdzie możesz się włączyć i co jest faktycznie potrzebne.

Zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych rzeczy

Zanim wpłacisz darowiznę w ramach zbiórki, sprawdź, czy prowadzi ją wiarygodna organizacja. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które aktualnie prowadzą akcje na rzecz wsparcia osobom uchodźczym z Ukrainy:

Pozostałe sprawdzone zbiórki znajdziesz np. tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/#section4.

Planujesz przygotować paczkę z najpotrzebniejszymi rzeczami? Zanim zrobisz zakupy:

  • sprawdź, co aktualnie znajduje się na listach priorytetów (np. na stronie danej zbiórki),
  • kup kilka rzecz tego samego rodzaju (np. 5 past do zębów) zamiast po jednej z różnych kategorii (np. pasta do zębów, kasza, rękawiczki, leki) – to przyspieszy proces segregowania wolontariuszom.

Sprawdź listę wiarygodnych zbiórek – zarówno tych prowadzonych w internecie, jak i tych organizowanych lokalnie – listę znajdziesz w zakładce “Pomoc humanitarna” tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/#section4.

Mieszkania, domy i pokoje

Są potrzebne na już – dla całych rodzin, matek z dziećmi, studentów – jeśli masz możliwość wsparcia w tym zakresie lub znasz kogoś, kto mógłby zapewnić dach nad głową potrzebującym, śledź profile i grupy na Facebooku lub tworzone aktualnie portale pomocowe, szukaj lokalnie organizowanych inicjatyw. np:

Obecnie trwają już prace nad portalem sosUA.pl, który pozwoli gromadzić wszystkie propozycje pomocy w znalezieniu noclegu w jednym miejscu.

Osoby ze specjalnymi potrzebami

Osoby ze specjalnymi potrzebami mogą doświadczać jeszcze większych trudności i potrzebować dodatkowego wsparcia! Dotyczy to zarówno dostępności przestrzeni, możliwości podróżowania, podjęcia pracy, czy komunikacji z innymi ludźmi. Zajrzyj tutaj, by poznać listę organizacji oferujących pomoc: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058.

Wsparcie psychiczne

Osoby przyjeżdżające do Polski z terenów dotkniętych wojną, potrzebują wsparcia psychologów i terapeutów, którzy udzielą im pomocy w kryzysie. Warto wiedzieć, jakie instytucje lub organizacje oferują taką pomoc – możesz dzięki temu kierować osoby potrzebujące w sprawdzone miejsca.

Wsparcie prawne

Sprawdź, gdzie osoby uchodźcze mogą uzyskać pomoc prawną, dzięki czemu szybciej będą mogły odzyskać poczucie bezpieczeństwa – zalegalizują pobyt, będą gotowe do szukania pracy czy zadbania o edukację swoich dzieci. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała listę sprawdzonych organizacji: https://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2022/02/Pomoc-NGO-UA.pdf


Wolontariat

Jeśli chcesz włączyć się w dodatkowe działania, masz zasoby czasowe, energetyczne lub możesz podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą, znajdź miejsce dla siebie w jednej z organizacji pozarządowych, które aktualnie szukają wolontrariuszy i wolontariuszek:

Źródło: https://publicystyka.ngo.pl/jak-organizacje-spoleczne-pomagaja-osobom-z-ukrainy-przykladowe-ackje oraz https://www.pomagamukrainie.gov.pl/.