Inspiratornia

Chcesz wiedzieć, co dzieje się na świecie i być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami? Szukasz informacji co do sposobów postępowania w kryzysie? Pamiętaj o podstawowych zasadach fact-checkingu, czyli weryfikowania pozyskanych informacji i ich źródeł.

Po pierwsze: Czytaj

Nagłówki tekstów mają przyciągać uwagę. Wywołują duże emocje, co sprawia, że człowiek chce jak najszybciej się nimi podzielić ze znajomymi czy rodziną. Informacja zaczyna obiegać świat, a Ty nawet nie wiesz, co znajduje się w treści artykułu. Dlatego:

  • Zanim udostępnisz artykuł ze względu na tytuł, przeczytaj uważnie jego treść. Może okazać się, że pointa jest bardzo odległa od tej sugerowanej w tytule lub lidzie. 
  • Ostrożnie podchodź też do przekazywanych Ci rewelacji – zwłaszcza tych niepodpartych linkiem do źródła. W takiej sytuacji poproś o udostępnienie artykułu bądź wpisu i zapoznaj się z nim. 
  • Udostępniaj informacje, które nie mają na celu siania paniki i zamętu, a dotyczą ważnych i aktualnych tematów np. zbiórki charytatywnej w Twoim miejscu zamieszkania. 

Po drugie: Weryfikuj

Codziennie powstają nowe konta w social mediach, które dzielą się rewelacjami wokół żywych tematów, powodując tym samym eskalację emocji i wpływając na polaryzację różnych grup odbiorców. Dlatego:

  • Nie pozwól emocjom przejąć sterów, sprawdzaj wiadomości w dużych serwisach internetowych. Pamiętaj, że i tutaj zdarza się przeczytać o czymś, co ostatecznie okaże się fake-newsem. 
  • Zajrzyj na jeden z portali zajmujących się fact-checkingiem i jeszcze raz zweryfikuj informacje. 
  • Sprawdzaj, kto podaje się w roli eksperta – czy faktycznie nim jest? Jakie ma wykształcenie i doświadczenie? A może w tekście pada dużo danych, które nie są podparte ani badaniami, ani wiedzą autorytetu naukowego w danej dziedzinie?
  • Upewnij się, że załączone zdjęcie odnosi się do treści artykułu lub wpisu. Być może zostało wykonane 2 lata wcześniej i pokazuje zupełnie inną dramatyczną sytuację. 
  • W przypadku informacji udostępnionych za pośrednictwem portali społecznościowych sprawdzaj, kiedy powstało konto i jakie treści najczęściej udostępnia. Konta, które trollują, czyli dzielą się fałszywymi informacjami, sieją panikę czy nawołują do konfliktu  zgłaszaj w social mediach! 
  • Na bieżąco śledzisz influencerów? Nawet jeśli mają dobre intencje, może okazać się, że sami trafili na niesprawdzone dane lub zwyczajnie nie specjalizują się w danym temacie. 

Po czwarte: Działaj z głową

Wobec wielu wydarzeń budzących niepokój lub poczucie niepewności, a wręcz lęku, warto dać sobie czas na dokładną analizę informacji i wyciągnięcie wniosków, które dotyczą Twojej sytuacji. Dlatego:

  • Zastanów się, skąd masz pewności co do skali opisywanej sytuacji?
  • Nie ulegaj presji wobec zbiorowej paniki – to przynosi szkody i niepotrzebny stres. 
  • Dziel się wiedzą, uspokajaj, polecaj rzetelne źródła informacji.
  • Zajmij się konstruktywnym zajęciem zamiast przeglądać w nieskończoność mnożące się informacje – skoncentruj się na pracy, zorganizuj czas swoim dzieciom, zgłoś się jako wolontariusz(ka). 

Co jeszcze może ci się przydać?

Zajrzyj na polskie  strony fact-checkingowe:

 

Chcesz sprawdzić w zagranicznych źródłach? Skorzystaj z portali anglojęzycznych:

Źródło:https://bit.ly/ledwo-o-marketingu [dostęp: 2.03.2022]