Nasze działania

Podczas warsztatu pt. Budżet pod lupą, organizowanego w Szczecinie, w dniu 15.12.2018, młodzi przedsiębiorcy poznali zasady tworzenia budżetu firmy oraz dowiedzą na temat dostępnych źródeł finansowania. 

Planowanie finansowe jest istotnym warunkiem powodzenia każdego przedsięwzięcia w biznesie. Warto przeliczyć najważniejsze wydatki, czyli koszty oraz planowane przychody. Wyniki obliczeń dadzą pogląd na przepływy finansowe i potrzeby związane z finansowaniem działalności. Źródeł pozyskania środków finansowych jest sporo, od rodziny i najbliższych poczynając, przez niebankowych pośredników finansowych, źródła nieformalne, a na bankach komercyjnych i spółdzielczych kończąc. Tematy te mogą wydawać się skomplikowane, jednak poświęcenie im czasu zaprocentuje w przyszłości.


Dlaczego warto uczestniczyć?

  • Dowiesz się jak wygląda obraz firmy widziany przez pryzmat pieniądza.
  • Rozwiniesz umiejętności zbierania i analizowania informacji finansowych.
  • Zapoznasz się z praktycznymi narzędziami służącymi do oceny finansowej pomysłu na biznes.
  • Przetrenujesz się w podejmowaniu decyzji finansowych w oparciu o budżet i zrozumiesz ich konsekwencje.
  • Dowiesz się skąd pozyskać pieniądze na rozwój oraz jak rozmawiać z bankiem, inwestorem lub innym pożyczkodawcą.

Program warsztatów

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób sporządzić budżet dla przedsięwzięcia. Przekonali się jak różne decyzje w ramach planu finansowego mogą kształtować przyszłe zyski. Dokonali przeglądu dostępnych źródeł finansowania. Zapoznali się z zasadami oceny wniosków o dofinansowanie. Dowiedzieli się w jaki sposób zaprezentować swój biznes przez potencjalnym inwestorem, czy pożyczkobiorcą.

Przebieg warsztatów

Warsztaty trwały 8 godzin. Uczestnicy pracowali na arkuszach kalkulacyjnych, które po szkoleniu wykorzystali do kalkulacji swoich własnych przedsięwzięć biznesowych.
Warsztat był prowadzony metodą pracy grupowej przy wykorzystaniu case-study.

Termin i miejsce

15.12.2018 (sobota) g. 10:00-18:00

Uniwersytet Szczeciński ul. Cukrowa 8, 71-004 Szczecin, sala nr 314 SIL.


Trener

Przemysław Pluskota


Kierownik Katedry Finansów i Bankowości na Wydziale Zarządzanie i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Doświadczony wykładowca akademicki, zajmujący się tematyką finansów i bankowości oraz finansowania działalności gospodarczej. Posiada praktyczne doświadczenie, które zdobył w trakcie sześcioletniej pracy w banku komercyjnym oraz prowadząc szkolenia dla firm i osób rozpoczynających działalność gospodarczą w latach 2005 - 2009. Praktyczne doświadczenie zdobywał również będąc ekspertem od 2009 roku Urzędu Marszałkowskiego i oceniając wnioski złożone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Brał udział we wdrażaniu Inicjatywy Jeremie w województwie zachodniopomorskim polegającej na innowacyjnym finansowaniu zwrotnym ze środków unijnych. W latach 2009 - 2016 członek i Przewodniczący Rady Inwestycyjnej Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE, od kwietnia 2017r. przewodniczący Komitetu Doradczego Funduszy Jeremie 2, a od lutego 2018 r. przewodniczący Rady Inwestycyjnej Regionalnego Funduszu Rozwoju, który udziela wsparcia zwrotnego mającego niwelować lukę finansową wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W okresie 2016-2017 przewodniczący rady nadzorczej funduszu poręczeń kredytowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału!