W dniu 9.01.2019 odbył się piąty warsztat z cyklu Własny biznes - zobacz swój biznes przez pryzmat pieniądza. Dużo praktycznej wiedzy w pigułce i informacji w jaki sposób przeprowadzać bazowe kalkulacje pozwalające zaplanować przychody, koszty oraz zysk.

Zajeliśmy się planowaniem finansowym, które jest istotnym warunkiem powodzenia każdego przedsięwzięcia – tak samo małej, jak i dużej firmy. Aby osiągnąć zysk, nie wystarczy mieć dobry pomysł. Trzeba zaplanować, w jaki sposób ten zysk wypracować. Dlatego warto wiedzieć, jak sporządzić budżet, kontrolować zyski i przepływy gotówkowe. I chociaż tematy te mogą dla wielu wydawać się skomplikowane, to poświęcenie im czasu zaprocentuje w przyszłości.

Dlaczego warto uczestniczyć

• Dowiesz się, jak wygląda obraz firmy widziany przez pryzmat pieniądza.
  • Rozwiniesz umiejętności zbierania i analizowania informacji finansowych – czyli będziesz umiał zbudować swój model „zarabiania pieniędzy”.
  • Zapoznasz się z praktycznymi narzędziami służącymi do oceny finansowej pomysłu na biznes.
  • Dowiesz się, czym różni się budżet firmy od budżetu prywatnego i dlaczego warto te obydwa budżety od siebie oddzielić.
  • Przetrenujesz się w podejmowaniu decyzji finansowych w oparciu o budżet i zrozumiesz ich konsekwencje.
  • Dowiesz się, jak zaplanować i monitorować swój zysk.

Program warsztatów

Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzili analizę case study oraz poprzez szereg decyzji i kalkulacji. Dowiedzieli się, w jaki sposób sporządzić budżet dla przedsięwzięcia. Przekonali się, jak różne decyzje w ramach planu finansowego mogą kształtować przyszłe zyski.

Przebieg warsztatów

Warsztaty trwały 3 godziny. Uczestnicy pracowali na arkuszach kalkulacyjnych, które po szkoleniu wykorzystali do kalkulacji swoich własnych przedsięwzięć biznesowych.

Warsztat prowadzony był metodą pracy grupowej przy wykorzystaniu case-study.

Przestrzeń from Facebook

ul. Koszykowa 61

Trener

Mirosław Stochaj - Specjalista z zakresu rachunkowości zarządczej i kontrolingu komercyjnego. Posiada ponad 25 lat doświadczeń w finansach przedsiębiorstw, zarządzaniu ludźmi oraz kierowaniu grupami projektowymi w międzynarodowych firmach sektora FMCG oraz Medical Devices & Equipment.
Zdobył wiedzę pracując w różnych obszarach finansów, wsparcia biznesowego oraz w działach komercyjnych gdzie jako manager był odpowiedzialny za zarządzanie wieloosobowymi zespołami, za tworzenie i realizację strategii finansowej, biznes planów, za prowadzenie projektów rozwojowych i restrukturyzacyjnych.

Od wielu lat prowadzi treningi i pracuje jako konsultant z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw i kontrolingu finansowego prowadząc warsztaty i szkolenia między innymi we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie (moduły finansowe na Podyplomowych Studiach Zarządzania Sprzedażą oraz MBA IT) a także realizując bezpośrednio projekty konsultingowo - szkoleniowe z zakresu finansów dla działów komercyjnych. W tym charakterze współpracował z dużymi firmami polskimi i międzynarodowymi, w tym z firmami medycznymi: Teva, ABBOTT, Mylan; hurtownią farmaceutyczną PHOENIX Pharma Polska; bankiem Crédit Agricole oraz wieloma innymi.

W biznesie kieruje się zasadą maksymalnej optymalizacji procesów finansowych oraz wywierania realnego wpływu przez czynniki finansowe na kształt prowadzonego biznesu, które wychodzą daleko poza standardową pozycję postrzegania finansów firmy jako działu ewidencji księgowej czy wewnętrznego kontrolera.