Inspiratornia

Każdy poszukuje szczęścia i zadowolenia z tego co robi. Wielu  zastanawia się jak to osiągnąć, jak obudzić w sobie pasję i entuzjazm. Możesz być mile zaskoczony ile wniesie w Twoje życie filozofia Fish.

Bywają momenty, że znudzony rutyną zajęć zadajesz sobie pytanie: co ja tutaj robię i po co? Zaraz potem przychodzi szybka odpowiedź – nie mam wyjścia, nie mam na to wpływu, tak się ułożyło, muszę biec dalej. Otóż właśnie masz wpływ na wszystko, co dzieje się w Twoim życiu i masz pełne prawo do tego, aby być szczęśliwym w tym co robisz – to są Twoje wybory!

Targ rybny w Seatle a filozofia

Opisany przez przez S.C Lundin, H. Paul i J. Christensena targ rybny w książce pt. Fish - jest inspirującym przykładem odkrywającym przed nami sensu filozofii FishJak to się stało, że targ rybny zaczął przyciągać coraz większe rzesze zainteresowanych klientów, różni ludzie, niekoniecznie nawet klienci, spędzali tam przerwy na lunch popijając jogurt, a jeszcze inni potrafili tam przyjść bladym świtem w sobotę? Ci wszyscy ludzie chcieli tam być, bo czuli niesamowitą emanującą od pracujących ludzi pasję i energię, widzieli jak dobrze bawili się i cieszyli swoją pracą. W rezultacie zyskiwali znacznie więcej. Ładowali tam swoją własną energię potrzebną do tego, aby zapanować nad swoim życiem, polubić siebie i dostrzec we własnym życiu i pracy pozytywy.

Dla kogo filozofia Fish?

Filozofia jest zestawem praktycznych  przesłań dla każdego. Może jesteś naukowcem, lekarzem, tłumaczem, grafikiem, może uczysz się lub studiujesz - jeśli zapoznasz się i przyjmiesz jej przesłania, to po prostu będzie Ci w życiu łatwiej. Szybciej i sprawniej osiągniesz cele i zachęcisz innych do współdziałania.

Przesłania budujące filozofię Fish:

  • Pozytywne nastawienie

To Ty wybierasz swoje nastawienie.

Przyjrzyj się  swoim zadaniom, zastanów się czy wykonujesz je z entuzjazmem, czy wywołują w Tobie pozytywne emocje? A może wykonując je pokazujesz znudzenie, zniecierpliwienie i marzysz tylko o tym, aby się od nich uwolnić? Pamiętaj, że Twoje zachowania i działania  wpływają na  innych. Możesz swoim zachowaniem pokazać, że wykonujesz zadania ważne, które sprawiają Ci przyjemność. Ten drugi człowiek widząc Twoje pozytywne nastawienie dostrzeże Twoją pasję i dzięki temu on również będzie bardziej zadowolony z tego, co dzięki Tobie otrzymuje lub współtworzy. Tak właśnie jest z pozytywnym nastawieniem  - przechodzi ono na innych. Możesz być smutny, albo zadowolony, pełen energii i entuzjazmu lub zniechęcony, możesz dostrzegać pozytywne strony swoich działań lub nie  - wybór jest zawsze Twój.

  • Baw się

Baw się – czerp frajdę z czynności, które wykonujesz.

Ważne aby dostrzegać, że przy okazji wykonywania nawet nudnych zajęć można się dobrze bawić. Możesz żartować, wymyślać różne zabawy, które będą cieszyć, a nawet rozmieszać innych wokół. Z zabawy płynie energia, która pobudza  kreatywność, czyni zatem zajęcia jeszcze bardziej ekscytującymi. Pokazując, że potrafisz dobrze bawić się wykonując swoje zadania, w rezultacie zachęcasz innych, aby się do Ciebie przyłączyli.

  • Spraw ludziom w swoim otoczeniu przyjemność

To może być coś drobnego, małego, co wywoła radość i uśmiech u drugiego człowieka. Robienie przyjemności innym może sprawić wiele przyjemności również Tobie. Jest wiele drobnych czynności, gestów, zachowań, którymi możesz ubarwić relacje z innymi ludźmi. Możesz sprawić przyjemność drugiemu człowiekowi na różne sposoby, czasami to jest uśmiech, prosty zwrot “dziękuję” . Sprawić przyjemność drugiej osobie można gdy zaangażujesz drugą osobę do tego, co akurat robisz pokazując na czym Twoje czynności polegają. Możesz też sam zaangażować się w działania drugiego człowieka niosąc mu pomoc. 

  • Okaż uwagę

Zauważ innych wokół siebie i poświęć im swój czas.

Bądź ciekaw drugiego człowieka. Zainteresuj się, co drugi człowiek ma do przekazania, a szybko przekonasz się, jak wielu wartościowych ludzi jest wokół Ciebie. Okazywanie uwagi to również skupienie się na tym, czego drugi człowiek oczekuje i potrzebuje od Ciebie  i jak można wyjść mu naprzeciw.

Jak to działa?

  • Początek działań jest w Tobie - tylko Ty sam możesz wprowadzić zmiany w swoim podejściu do życia i wykonywanych zadań. To właśnie Ty decydujesz, jakie będzie Twoje nastawienie i jak będzie wyglądał Twój dzień.
  • Poprzez swoje nastawienie i swoje wybory przyciągasz uwagę innych i dajesz pozytywny przykład - jeśli chcesz, aby inni wokół Ciebie przyjęli zasady tej filozofii to zadbaj o to, aby być dla nich dobrym przykładem.
  • To w jaki sposób  wyrażasz swoje myśli, odnosisz się do innych i postępujesz nadaje kształt Twojemu otoczeniu. Pozytywny język i nastawienie do drugiego człowieka porządkują Twoje myśli i zachęcają do tego, aby zarażać swoją energią i wpływać pozytywnie na życie innych ludzi.
  • Jeśli zauważysz żyjących zgodnie z zasadami tej filozofii, to podziękuj im za to - sprawisz im przyjemność i zwiększysz ich zaangażowanie.

Wszystkie cztery zaprezentowane praktyki filozofii Fish są ze sobą ściśle powiązane i powinny współwystępować ze sobą w realnych sytuacjach życiowych. W jej stosowaniu nie chodzi o wykonanie symbolicznych zrywów - chodzi o przyjęcie sposobu życia.  

Zgodnie z filozofią Fish wszystko co robimy danego dnia zależy od naszego nastawienia, które wybieramy każdego ranka rozpoczynając dzień. Wiadomo, że każdy z nas ma swoje sprawy i swoje problemy oraz ramy, do których musi się dostosować. Nie każdy z nas może nagle wszystko rzucić i odejść. Mimo wszystko starajmy się czerpać jak najwięcej dla siebie z tych praktyk aby uczynić nasze życie ciekawszym, bardziej pasjonującym i przyjemnym nie tylko dla nas ale również dla ludzi w naszym otoczeniu.

Więcej inspiracji w samej książce: Fish! Jak polubić swoją pracę i skutecznie zarządzać zespołem, S.C. Lundin, H.Paul, J. Christensen.

Przeczytaj także:

Pomysły biorą się z eksploracji świata

A może Dolina Krzemowa?