Program Rozwoju Przedsiębiorczości

Inspirujemy i wspieramy młodych ludzi, przekazujemy wiedzę i praktyczne wskazówki, tym którzy są na początku drogi w prowadzeniu własnej firmy, albo chcą na tę drogę wejść.

WEBINARY & BUSINESS MIXERY

Coaching & RMP

Moje kompetencje

18.04.24

Jak często zastanawiasz się nad zawiłościami związanymi z zatrudnianiem pracowników? Czy szukasz sposobów na uniknięcie potencjalnych prob...

Więcej

10.11.23

Start własnej firmy to  jednym słowem biznesowy wzlot. Motywacja sięga wtedy zenitu. Prowadzenie firmy to także wiele prozaicznych zadań. Wob...

Więcej

08.11.23

Widoczność na rynku, zaufanie, wizerunek eksperta, wyróżnik na tle konkurencji, indywidualna przewaga – to tylko niektóre korzyści, które ...

Więcej

Inspiratornia

18.04.24

Czy myślisz o założeniu własnej firmy lub już ją prowadzisz? Niektórzy przedsiębiorcy postanawiają kontrolować wszystkie aspekty swojego ...

Więcej

11.11.23

W 2020 roku Jamais Cascio opisał model nowego niestabilnego świata, określając go nazwą BANI. Pod każdą z liter kryje się słowo opisujące...

Więcej

18.09.23

Czy pamiętasz swój pierwszy kontakt z klientem? A może ostatni? Jakie było zachowanie klienta? Czy zadawał szc...

Więcej

Nasze działania

08.03.24

Bilety na IV edycję ogólnopolskiej konferencji Business Market są już dostępne. Wydarzenie odbęd...

Więcej

23.11.23

Programy wykorzystujące AI piszą złożone teksty, analizują dane, rekomendują rozwiązania, tworzą grafiki, które następnie zamieniają w ...

Więcej

06.09.23

Spotkania z praktykami biznesu i ekspertami, sesje mentoringowe i networkingowe, których celem jest wzmocnienie pr...

Więcej

Wydarzenia

23.01.24

Zapraszamy na spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców, liderów, freelancerów i osób z pomysłami na biznes. W...

Więcej

12.09.23

Towarzyszymy w zmianie i osiąganiu celów

W ramach programu zapraszamy na indywidualane sesje rozwojowe, zwiększające p...

Więcej

12.09.23

Weź udział w tegorocznych webinarach i Business Mixerach, by dowiedzieć się, jak skutecznie działać na rynku. Zapisz się na wszystkie wydarz...

Więcej

QUIZY

Komunikacja i współpraca

Jak mówić i słuchać aby zostać zrozumianym?

OpisyQuizy

Wizerunek i prezentacja

Dlaczego wizerunek własny jest istotny?

OpisyQuizy

Decyzyjność i ryzyko

Czy potrafisz podejmować decyzje?

OpisyQuizy

Motywacja

Co nas napędza do działania?

OpisyQuizy

Przywództwo

Które cechy lidera są przydatne?

OpisyQuizy

Planowanie i realizacja

Jak osiągnąć zamierzone cele?

OpisyQuizy

Kreatywność

Czy kreatywność można w sobie rozbudzić?

OpisyQuizy

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! moich danych osobowych w celu otrzymywania Newslettera portalu Rozwijamy.edu.pl. Regulamin

30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu, która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, a także poprawić relacje między biznesem a administracją publiczną. Jest to pakiet pięciu ustaw, które m.in. umacniają zasadę, że co nie jest prawem zabronione, jest przedsiębiorcy dozwolone; wprowadzają ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; dają możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej.

Prawo przedsiębiorców: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone

Najważniejszą ustawą z pakietu jest Prawo przedsiębiorców. Przewiduje ono zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzyganie wątpliwości prawnych na jego korzyść.

Konstytucja dla biznesu wprowadza m.in. następujące rozwiązania dla przedsiębiorców:

Relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych...

  • Przypomniano ponownie zasadę, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Przedsiębiorca może prowadzić biznes w sposób dowolny, jeśli nie łamie wskazanych wyraźnie w prawie zakazów lub ograniczeń - jeśli prawo nie reguluje jakiegoś obszaru działalności, państwo powinno uznać, że przedsiębiorca może prowadzić działalność bez przeszkód.
  • Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, czyli przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.
  • Urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.
  • Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcy w kontaktach z urzędami mają posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu).
  • Poza tym, zgodnie z Prawem przedsiębiorców, prawo ma być pisane językiem zrozumiałym dla obywatela. W przypadku skomplikowanych przepisów, organy administracji będą wydawać napisane prostym, przystępnym językiem objaśnienia przepisów. Zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.
  • Powołano Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ma on stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm.
  • Powstanie Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy, który ma m.in. umożliwiać załatwianie on-line spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. A także uzyskanie - za pośrednictwem punktu - zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu np. składek na ubezpieczenia społeczne.

Zakładanie firmy - pakiet startowy...

  • Przygotowano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność tzw. pakiet startowy. Wprowadzono instytucję tzw. działalności nierejestrowej, która może dotyczyć drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, zwłaszcza dorywczego handlu lub usług np. sporadycznie udzielanych korepetycji. Jeśli przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w roku 2018 jest to kwota nie przekraczająca 1050 zł miesięcznie), działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i trzeba jej rejestrować w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
  • Działalność nierejestrowa możliwa będzie dla osób, które wykonują działalność osobiście (nie w spółce) oraz nie prowadziły firmy przez ostatnie 5 lat .
  • Wprowadzono nową ulgę w składkach ZUS dla nowych firm. Tak zwana “ulga na start” to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej przez pierwsze 6 miesięcy. Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni - jak jak było dotychczas. Następnie przez 2 lata będzie mógł skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Ulga na start ma stanowić zachętę do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej.
  • Wprowadzono możliwość zawieszenia przez przedsiębiorców-osoby fizyczne wykonywania działalności gospodarczej na dowolnie określony czas oraz bezterminowo. Po upływie terminu zawieszenia, wznowienie działalności gospodarczej nastąpi automatycznie. Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć wniosek o wznowienie, nie zostanie on wykreślony z rejestru. Na podstawie nowych przepisów możliwe jest udostępnianie przez przedsiębiorcę on-line w CEIDG informacji o udzielonych pełnomocnictwach i ustanowionych prokurentach.

Prowadzenie działalności przez cudzoziemców...

Wprowadzono nowe przepisy dotyczące zasad udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. Do tej pory regulacje te były rozrzucone w trzech różnych ustawach i niespójne. Dzięki Konstytucji Biznesu, przepisy będą się w jednym dokumencie.

Konstytucja Biznesu zastąpi przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Większość przepisów weszła w życie 30 kwietnia 2018 r., natomiast od 1 lipca zaczną obowiązywać art. 52 ust. 2 i 9 oraz art. 57 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku, np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Z kolei 1 lutego 2019 r. w życie wchodzi art. 24 ust. 6 Prawa przedsiębiorców, który dotyczy firm wpisanych do KRS.

 

Opracowanie red. na podstawie PAP i Biznes.gov.pl